Завершено перший етап розчистки річок Золотоношка і Суха Згар

Новини Черкаси Новини Черкаської області

Завершено перший етап розчистки річок Золотоношка і Суха Згар.

Це стало можливим завдяки народному депутату України Владиславу Голубу і громадській організації «Форум розвитку Черкащини». Саме їм вдалося консолідувати владу усіх рівнів навколо подолання екологічного лиха на золотоніських річках.  За сприяння  народного депутата Владислава Голуба  минулого року  було виділено  бюджетну субвенцію на фінансування проекту розчистки річок, які  востаннє капітально чистили  у 70-х роках минулого  сторіччя.

_DSC5614

Нещодавно журналісти разом з головою ГО « Форум розвитку Черкащини» Миколою Калашником  і  відомим черкаським екологом Людмилою Ткаченко виїздили на місце проведених робіт, щоб  наочно побачити, як почистили річки.

_DSC5608

Роками з цього водотоку не пила воду навіть худоба. Сьогодні річки Суха Згар  і Золотоношка  на місцях, де провели розчистку, не впізнати.  Більшість населення радіє таким  змінам.

Житель Золотоніського району Авет Марканьян, вважає, що річки почистили добре.

 – Я бачив в інших місцях. Усюди гарно і глибоко прочистили, біля  нас, щоправда, так глибоко розчистку зробити не можна, бо по узбережжю прокладені кабелі, – розповідає Авет Марканьян. – Шкода буде, якщо,  ця робота – не надовго.  Бачите,  отам прямо в річку стікають із Золотоноші каналізаційні стоки. Якщо пройти трохи далі, то можна побачити трубу, з якої  продовжують литися нечистоти.  Та й чесно кажучи, й місцеві вже звикли скидати сюди сміття. Воно наче й недорого заплатити раз в місяць, щоб машина вивезла з твого двору сміття, але багато хто й на цьому прагне зекономити.

Люди жаліються, що  незважаючи на обіцянки міської влади Золотоноші про те, що очисні споруди Золотоніського КП «Водоканал» запрацюють на повну потужність у вересні 2015 року, з них й досі до річок потрапляють погано очищені стоки.

—Якісні показники води, що тече з очисних споруд Золотоноші належним чином не змінилися, – розповідає голова ГО « Форум розвитку Черкащини» Микола Калашник. —Відповідає за роботу очисних споруд  міський водоканал Золотоноші.  Свого часу між двома гілками влади  на Золотоніщині – районною ті міською – була за домовленістю розподілена відповідальність таким чином —  міська влада Золотоноші реконструює  очисні споруди, районна влада: РДА і райрада забезпечують очистку річок. Але русла річок,  за планом першого  етапу,  дочистили,  а очисні споруди міського Водоканалу так і не  запрацювали  на повну силу.

  Микола Калашник підкреслив, що міська влада Золотоніщини повинна виконати свою частину домовленостей, щоб ця колосальна робота, проведена з очистки річок,  не була марною і річки знову не перетворилися на відстійник. Таке неможливо допустити.

За словами голови РДА, санепідемстанція Золотоніського району, у зв’язку з тим, що надзвичайна ситуація досі не закрита, кожний квартал відбирає проби на річці Суха Згар.  За результатом аналізів за 23 березня, кисень розчинний нижче норми, і загальна жорсткість вища, колі-індекс перевищує у 8 разів (КОЛІ-ІНДЕКС — кількість лактозопозитивних кишкових паличок (Escherichiacoli) в 1 л (г) води, ґрунту).

—  Роботи з розчистки річок розпочалися наприкінці минулого року. Вдалося прочистити  13,7 км. річок та вичистити 206 тисяч  кубів мулу, — розповідає голова Золотоніської РДА Олександр Лісовий. — У минулому році проектно-кошторисна документація була зроблена на 15 млн. грн. на прочистку 12,7 км річки Суха Згар, 30,3 річки Золотоношка. З потрібної суми державою було виділено 5 млн. грн. У цьому році до проекту вноситься ще один канал, який впадає біля с. Чапаєвка в Дніпро, також додатково має бути розчищено канал до с. Богуславець, щоб пришвидшити рух річки. Сума досить значна, оскільки потрібно буде задіяти земснаряд, вартість роботи якого велика. Втілити ці плани можна буде лише тоді, коли з’являться необхідні кошти. Тому усі  наші надії знову на  сприяння народного депутата Голуба і допомогу голови ОДА Ткаченка.

—  Відносно мулу з дна річок і очікувань, що він буде надзвичайно забруднений різними хімічними речовинами, — коментує Олександр Лісовий. – Черкаський обласний лабораторний центр Санепідемслужби України, провів у лютому 2016 року відповідні аналізи, які засвідчили, що гігієнічні норми ґрунту не перевищені. Ми вже майже весь мул розгорнули, — відзначив очільник району.

Голова ГО «Екосвіт» Людмила Ткаченко каже, що вона особисто на візуальному рівні спостерігає, що річка змінилася кардинально.

— Оскільки я цим екопроектом займаюся вже не перший рік, тому бачила, в якому були стані Суха Згар і Золотоношка від самого початку, — наголошує  відомий еколог. —
Спільними зусиллями ми зберегли річки сьогодні. А що з ними буде завтра, чи припинять підприємства здійснювати скиди неочищених каналізаційних стоків… Не маю намірів залишати ці питання риторичними, — запевнила Людмила Ткаченко.
—Дякую щиро, від всіх нас Владиславу Голубу, — зазначила  в коментарі Людмила Ткаченко. — Перший етап цілком зараховано. Вода в річках інша на колір, запах. З’явилася надія, що ці річки не зникнуть з мапи України. Дякую всім учасниках цього процесу. Особлива подяка Ігорю Миколайовичу Калашнику… На жаль, його вже не має з нами, проте його справа, яка була саме  їм ініційована, продовжує жити.

Розповісти друзям

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.