За споживання “необлікованої” електрики настає відповідальність

Новини Черкаської області

Відповідно до ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» від 16 жовтня 1997 р. № 575/97-ВР правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність.

Правопорушенням в електроенергетиці, зокрема, є крадіжка електричної і теплової енергії: споживання електроенергії понад договірні розміри; самовільне підключення до об’єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку.

Відповідно до ст. 185 Кримінального кодексу України від 5 квітня 2001 р. № 2341-III (далі – КК України) крадіжкою є таємне розкрадання чужого майна, за яке передбачена кримінальна відповідальність. Так, п. 1 ст. 10 Закону України «Про підприємства в Україні» від 27 березня 1991 р. № 887-XII майно підприємства складають основні фонди й оборотні кошти, а також інші цінності, вартість яких відображається в самостійному балансі підприємства. Відтак, електрична або теплова енергія, яка виробляється на об’єктах електроенергетики і є товарною продукцією, призначеною для купівлі-продажу. Тож, оскільки електроенергія є товарною продукцією, то підпадає під це визначення й у правовому значенні електроенергія є майном. Отже, таємне розкрадання цього майна є крадіжкою (ст. 185 КК України).

– Якщо діяння, вчинене з метою викрадення електричної або теплової енергії, утворює самостійний склад злочину, – пояснює начальник юридичного відділу ПАТ «Черкасиобленерго» Олександр Овсієнко. – Наприклад, умисне або необережне знищення чи пошкодження майна, фальсифікація засобів вимірювання. У такому разі дії винного потребують додаткової кваліфікації за відповідними нормами Кримінального Кодексу. Відповідальність за викрадення електричної або теплової енергії шляхом обману або зловживання довірою, є спеціальною нормою відповідно ст. 192 КК України, що робить можливим кваліфікацію вчиненого за сукупністю вказаних злочинів лише за наявності їх реальної сукупності.

Щодо відповідальності за незаконне втручання в роботу приладу обліку з боку споживача, то відповідно до пунктів 14 та 42 Правил користування електроенергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1999 р. N 1357 (зі змінами та доповненнями) (далі – Правила), споживач електроенергії зобов’язаний забезпечувати збереження приладів обліку та пломб на них, а також негайно повідомляти енергопостачальника у разі виявлення зовнішнього пошкодження лічильника, зриву пломби або його несправності в роботі.

Пошкоджені лічильники та лічильники із зірваними або пошкодженими пломбами відповідно до пункту 15 Правил підлягають експертизі, яка проводиться комісією у складі представників енергопостачальника та територіальних органів Держспоживстандарту у присутності споживача, за результатами якої складається відповідний акт.

Про це повідомляють на сайті Черкасиобленерго

Розповісти друзям

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.