Владислав ГОЛУБ: Хто пройде до ради, тепер залежатиме від виборця, а не від місцевого партійного бонзи

Новини Черкаси Новини Черкаської області

Місцеві вибори, якими вони будуть, чи не була чернігівська кампанія їх генеральноюgol репетицією, хто з ким і під яким брендом об’єднується… Про це наша розмова з народним депутатом України від Блоку Петра Порошенка «Солідарність» Владиславом ГОЛУБОМ.

ЖОДНА ПОЛІТИЧНА СИЛА НЕ МАТИМЕ МОНОПОЛІЇ В МІСЦЕВИХ РАДАХ

– Владиславе Володимировичу, Закон підписаний, система виборів онови лася, назвіть плюси цієї системи?

– Мені важко бути адвокатом прийнятого Закону, бо я був співавтором іншого законопроекту, який, на моє переконання, прогресивніший і більш відповідав вимогам часу. Але, будьяка виборча система краща за мажоритарну, яка до цього діяла в Україні на міс цевих виборах. І те що мажоритарна система відправлена у відставку – це беззаперечний плюс. Тепер жодна по літична сила не матиме монополії в місцевих радах.

Відкриті списки нівелюють купівлю місць у партійних списках. Це теж плюс. Безумовно, намагатися купити місця будуть і зараз, але вже не буде гарантії потрапляння до місцевої ради. Адже проходження в раду тепер зале жатиме від виборця, який сам буде ви бирати прізвище в бюлетені, а не від місцевого партійного бонзи.

– Але ж бонус бонзі таки залишили у вигляді захищених місць у списках?

– Захищене місце є, але тільки одне у списку будьякої партії. І це не буде «кіт у мішку»: виборець бачитиме прізвище кандидата, за яким гарантовано закріплюється місце в місцевій раді. Все прозоро. Якщо це буде одіозна особа, яка чимось себе заплямувала, і у виборця закрадеться підозра, що місце куплене, він просто не стане голосувати за цю партію та за її представників.

– Які ще беззаперечні плюси має нова виборча система?

– Ще одна з безспірних переваг Закону – вибори у два тури мерів великих міст, в яких живе більше 90 тисяч жителів. У Черкасах вибори пройдуть у два тури. Перемогти в першому турі кандидат може тільки в тому випадку, якщо він набере 50 відсотків і плюс 1 голос. Люди зможуть обрати мера, який буде користуватися підтримкою більшості населення міста. Щоправда, з іншого боку, може скластися ситуація, за якої у мера не буде достатньої підтримки у раді серед депутатського корпусу. Під такий ризик потенційно підпадають самовисуванці і ті, зрозуміло, чиї партії не отримають належного представництва в раді.

У маленьких містах залишили один тур виборів. Вводиться 30 відсоткова гендерна квота. Закон проголошує, що у списку повинно бути не менше 30 відсотків представників однієї статі.

– Хтозна може прийде час коли й чоловіки будуть битися за свої 30 чи 40 відсотів у списку. Але це ремарка. Повернімося до переваг і недоліків Закону

– Зменшується кількість депутатів в радах. В Черкасах в міськраді їх буде  42, а в обласній раді – 84. Залежатиме чисельність ради від кількості виборців, які проживають в тій чи іншій територіальній громаді.

Партії стають зацікавленими, запрошувати до участі у виборах нових фахових людей.

– Але «нових» забагато, підготовлених до депутатьскої роботи – замало

– Нових, мається на увазі, не буквально. Не тільки за обличчями, але й за якостями. Беззаперечно, це повинні бути, перш за все фахові люди. В зв’язку з реалізацією адміністративної реформи, новий склад місцевих рад буде володіти розширеними повноваження ми в частині розподілу надходжень від податків. Тому дуже важливо, щоб в ради увійшли освічені люди, авторитетні у своїх галузях фахівці.

ІМПЕРАТИВНИЙ МАНДАТ – АНТИДЕМОКРАТИЧНА НОРМА

– Про переваги зрозуміло, що з недоліками та складнощами при підготовці до виборів ?

– У Законі з’явився механізм відкликання депутатів місцевих рад і місцевих голів. Норма про імперативний мандат, на моє переконання, антидемократична за своєю суттю. Вона не застосовується у жодній демократичній країні. У нас імперативний мандат, у тому вигляді як він прописаний у Законі, це – оброть для депутатів, така собі перепона на шляху «тушкування». Саме тому, ключова роль у відкликанні депутатів місцевих рад належить не виборцям, а саме партії.

– Чому саме партії? Поясніть, будь ласка, коротко механізм відкликання

– Для відкликання треба зібрати підписи, направити їх до територіальної виборчої комісії, а та зобов’язана буде передати їх політичної партії, в якій перебуває неугодний населенню обранець. У свою чергу політична партія на своєму з’їзді може відкликати свого представника з регіону і замінити його іншим. Тобто останнє слово залишається за партією, не за виборцями. Щоправда запустити механізм відкликання, прописаний у Законі не так просто. Його можна запускати не раніше, ніж через рік роботи місцевої ради.

Щодо недоліків. Система виборів досить непроста і вимагає часу для навчання членів дільничних і окруж них виборчих комісій, а його обмаль.

Виборець бачитиме перед собою в бюлетені назву партії і поряд прізвища кандидатів, які представляють її в регіонах і ще прізвище кандидата, за яким гарантовано закріплюється місце в місцевій раді, якщо його партія подолає п’ятивідсотковий виборчий бар’єр. Потім після виборів відбувається ранжу вання серед кандидатів.

Якщо партія не набирає 5% голосів, її кандидат, який користується високою довірою, взагалі не пройде, тому що партія не пройшла. Хоча він може зайняти в окрузі перше місце. Виборцю складно сприйняти таку несправедливість. Але, разом з тим, це дає можливість створити політичну структуризацію суспільства. Політика, апріорі, – справа командна. Люди повинні делегувати повноваження не окремим депутатам, або партійним лідерам, а партіям з певною ідеологією та програмою розвитку суспільства і країни. Ми, обов’язково до цього прийдемо. І виборче законодавство буде і надалі ре формуватися.

БРУДНІ ЧЕРНІГІВСЬКІ ВИБОРИ СПРИЧИНЕНІ БЕЗКАРНІСТЮ

– Деякі експерти вважать, що вибори у Чернігові – генеральна репетиція місцевих виборів. Ви були на 205 окрузі у Чернігові під час виборів, які висновки зробили?

– Вибори справили гнітюче враження. Більш цинічного підкупу, який застосував на виборах кандидат від «Укропу», країна до цього не бачила. Це і гидко, і гірко, зважаючи на те, який надважкий період переживає зараз країна і українці.

Але чим спричинена брудна чернігівська кампанія? Насамперед, тим що не були покарані винуватці правопорушень під час виборів народних депутатів у 2014 році. Безкарність, завжди породжує спокусу вчиняти протиправно, аморально, маніпулювати, підкупляти. І, щоб це не мало повторення, потрібно посилити законодавство у частині відповідальності за підкуп і застосування брудних технологій на виборах. Президент вже надав відповідні завдання. Якщо зміни до законодавства не встигнуть до виборів восени, то парламентські обов’язково відбуватимуться в умовах посиленої відповідальності за правопорушення.

 Щодо місцевих виборів. Новий закон хоча і передбачає дещо іншу виборчу систему, але спокуса отримати голоси шляхом підкупу може виникнути. Я сподіваюся на те, що правоохоронні органи будуть готовими протидіяти таким спробам. І само суспільство вже не буде настільки толерантно, як раніше, ставитися до правопорушників.

БПП І «УДАР» МАЮТЬ УСПІШНУ ІСТОРІЮ СПІВПРАЦІ, І НАМ ВАРТО ОБ’ЄДНАТИСЬ ПІД БРЕНДОМ «СОЛІДАРНІСТЬ»

– Останнім часом точаться багато розмов щодо спільного походу Блока Петра Порошенка і партії «Удар» на місцеві вибори

– Наша пропозиція – єдиний список по всій країні і висунення Віталія Кличка в мери Києва – була зроблена публічно. БПП і УДАР мають успішну історію співпраці, й фактично працюють на одному електоральному полі. Особисто моя думка, що нам варто йти разом.

– Ви вже домовилися, під яким підете брендом і про квоти?

– Об’єднання має відбуватися під спільним брендом «Солідарність».

Про квоти взагалі некоректно ставити питання. Об’єднання повинно проходити у кожному окремому випадку індивідуально. Скажімо, у Черкаській міськраді є достойні депутати мажоритарники від УДАРУ, які працюють в своїх округах, іх там поважають. Звичайно, ми усі зацікавлені, щоб такі кандидати увійшли до списку, бо пріоритет буде віддано найавторитетнішому. Якщо в якихось округах сильніший наш представник, то саме він по цьому округу увійде до списку.

Але, все це поки роздуми, припущення. Конкретно можна буде говорити після спільного з’їзду БПП «Солідарність» і партії «Удар», який відбудеться 27 серпня.

ОБ’ЄДНАНИЙ СПИСОК ВІДКРИТИЙ ДЛЯ ПРЕДСТАВНИКІВ НАРОДНОГО ФРОНТУ

– У ЗМІ з’являлася інформація, що з Народным фронтом також йдуть перемовини про об’єднання на місцевих виборах?

 – Блок Петра Порошенка «Солідарність» зацікавлений у якомога ширшому об’єднанні, до якого увійшли б усі демократичні сили. Але, будемо відверті, на заваді цьому стоять непомірні амбіції деяких лідерів партій.

Народний фронт, якщо не піде на вибори, може, безумовно, розраховувати на включення своїх представників до об’єднаного списку. На мій погляд, це логічний крок для Народного Фронту, який убезпечить його від відтоку потенційно сильних кандидатів, які шукатимуть собі перспективніші політичні проекти.

Ми всі бажаємо змін. І дуже хочеться сподіватися, що це будуть зміни на краще.

У переддень Дня незалежності України, бажаю усім чесних виборів, позитивних змін, достойного майбутнього у квітучій європейській державі Україна. Щоб ми пишалися своєю державою, багатою на родючі землі, корисні копалини, народні звичаї, чудові українські пісні і невичерпну народну мудрість! Хай щастить!

Дякую за розмову.

«ЧК» №12 (83), 19 серпня 2015 р.

Інтерв’ю брала Тетяна ДОНЧЕВА

Розповісти друзям

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.