Владислав Голуб: Час покласти край епосі адмінресурсу

Новини Черкаси Новини Черкаської області

Владислав голубНародний депутат, юрист-міжнародник, член комітету ВРУ з питань правової політики та правосуддя і постійної делегації у парламентській асамблеї Ради Європи Владислав Голуб прокоментував «ЧК» позицію щодо прийняття законопроекту «Про державну службу».

РОЗМЕЖУВАННЯ ПОЛІТИЧНИХ ТА АДМІНІСТРАТИВНИХ ПОСАД ВІД СЛУЖБОВИХ

– Ніхто не заперечуватиме, що державне управління в нашій країні потребує оновлення,  нового не зашореного погляду на управлінський процес, нешаблонних  підходів до реформування держслужби, – говорить Владислав Голуб. –  На  переконання МФО «ЄвроОптимісти»,  питання реформування державної служби є однією з основних реформ, яка повинна підвищити ефективність державного управління.

Цей законопроект  читко розмежовує політичні посади від службових, держслужбовців від звичайних працівників.   Скажімо, посада міністра за квотою партії не може бути службовою, вона суто політична. В будь-якому органі влади не всі фахівці реалізують владні повноваження. Це, наприклад, системні адміністратори, працівники господарських підрозділів та деякі інші.

Отже в органі державної влади згідно законопроекту «Про держслужбу» буде три категорії посад – політичні, державна служба та звичайні працівники, – констатує нардеп-єврооптиміст.

ПРОФЕСІЙНІ ЧИНОВНИКИ, ГОТОВІ ПРИСВЯТИТИ СВОЄ ЖИТТЯ ДЕРЖСЛУЖБІ

Беззаперечним  є той факт, що єдиний спосіб побудови європейської за стандартами держави – забезпечити, щоб в органах державної влади працювали професіонали зі школою й досвідом,  які готові присвятити своє життя держслужбі, забезпечуючи правильну інституціональну пам’ять, – наголошує Владислав Голуб.

–  Саме держслужбовці, як хранителі  цієї пам’яті,  повинні забезпечувати наступність у владі та стабільний управлінський процес. Законопроект передбачає забезпечення гарантії інституційної стабільності від будь-яких змін політичних еліт, сталості та професійності державної служби.

ЗАМІСТЬ КУМІВСТВА І КВОТ – ВІДКРИТІ КОНКУРСИ

Ми часто нарікаємо на  непрозорість прийняття людей на  держслужбу. Новий закон, за твердженням  єврооптимістів, відкриває  можливість набору на конкурсній основі та прозорі умови просування по службі державного службовця.

Владислав Голуб підкреслює, що Державний реєстр вакансій державної служби буде відкритим.  Ніхто не зможе обійняти посаду в обхід вимог конкурсу.  Буде покладено край кумівству при кадрових призначеннях. Саме це і  сприятиме  перетворенню державної служби на професійну.

Законопроектом передбачені нові умови оплати праці держслужбовців. Зменшується та складова зарплати, яка залежить від керівника – зазвичай це буває  премія,–  коментує нардеп.

ПЕРШИЙ КРОК ДО КОМПЛЕКСНОЇ РЕФОРМИ ПУБЛІЧНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ

– На нашу думку, – проголошує нардеп-єврооптиміст, –  нарешті бюрократичний апарат виконавчої влади почне  перетворення в державний сервіс європейського рівня.

Закон про держслужбу поширюватиметься на держслужбовців всіх органів державної влади, у тому числі на місцях. З огляду на окремий статус місцевого самоврядування – статус цих службовців визначатиме окремий закон, який вже на розгляді у Верховній раді. Він буде прийнятий після схвалення Закону про державну службу.

Усі ми розуміємо, що новим законом «Про державну службу»  не  вирішить  відразу усі проблеми державного управління,–  пояснює Владислав Голуб.   Це, зокрема, стосується, і матеріального заохочення до праці,  і соціального захисту держслужбовців тощо. Але  цей  закон  – важливий етап інституційно-адміністративної реформи держслужби, перший крок до комплексної реформи публічної адміністрації.  Відтермінування його прийняття  гальмує подальші реформи.

ЄВРООПТИМІСТИ НАПОЛЯГАЮТЬ НА НЕГАЙНОМУ РОЗГЛЯДІ ЗАКОНОПРОЕКТУ «ПРО ДЕРЖСЛУЖБУ»

– МФО «ЄвроОптимісти», – розповідає Владислав Голуб, –  висловила своє  занепокоєння підкилимними іграми навколо прийняття законопроекту і тим,  що наразі є ризик повторення улюбленого прийому української політики – «всі ЗА, але питання не вирішується роками». В історії України таким способом вже було зіпсовано багато важливих і прогресивних ініціатив.

«Так, минулої п’ятниці, йдеться в заяві МФО «ЄвроОптимісти», не відбулося засідання профільного комітету через відсутність кворуму. З 17 депутатів були присутні тільки 8 при необхідних 9. На жаль, кворум був зірваний, в тому числі, представниками коаліції. Це викликає занепокоєння, оскільки згідно пункту 2.1 Коаліційної угоди, ВР мала започаткувати реформу держслужби ще в грудні 2014 року.

І відтягування вирішення цього питання ставить під сумнів життєздатність та спроможність коаліції».

У своїй заяві, ми  також  повідомляємо, відзначає Владислав Голуб, що робоча група закінчила працювати над 1400 правками до закону. Таким чином, законопроект  слід виносити в сесійній зал для прийняття остаточного рішення».

–  Держслужбі потрібна реформа, яка відправить кумівство і протекціонізм на звалище історії, змусить чиновників служити, а не вислужуватися в надії на премію або надбавку до пенсії, перетворить чиновників з політичних маріонеток на професійних державних службовців, – заявив Владислав Голуб.

Джерело: “Черкаський кур’єр” №18 (89), 30 вересня 2015 р.

Розповісти друзям

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.