Таємниця Золотоніського водоканалу

Кримінал Черкаси Новини Черкаси Новини Черкаської області

«15 червня ц.р. відбувся повний запуск очисних споруд м. Золотоноша». На інформацію про це ми випадково натрапили на сайті «Про все». Виданню про подію повідомив міський голова Золотоноші Віталій Войцехівський: «Сьогодні очисні споруди вже працюють. Технологічний ланцюг уже налагоджений, – зазначив Віталій Войцехівський. – Запуск відбувався у присутності комісії, створеної губернатором. Усі фахівці побачили, що всі роботи проведені якісно. Скажімо, запахів сьогодні вже практично не чути.»

20150827_10091410-річному довгобуду покладено край?! Екологічну катастрофу ліквідовано?! І ніякої інформації про це нема на офіційних сайтах ані міськради Золотоноші, ані Черкаської ОДА! Тема, на якій за останній рік сотню разів відпарилися, і в фас і в профіль, і зі скляночками і навіть з качками, посадовці усіх гілок влади, раптом стала непривабливою? Чи з очисними щось таки знову не так?

Чорна діра колектора вже проковтнула й не вдавилася 34 мільйони бюджетних гривень !

Щоб зрозуміти ситуацію розпочнемо з предісторії.

З чого все почалось

Золотоніські очисні споруди звели біля хутора Гришківка 1983 році. Вони мали переробляти усі стоки міста: від промислових підприємств, соціально-побутових закладів та багатоквартирних житлових будинків. Далі очищена вода скидалася у річку Сухий Згар. Утім, 2002 року на очисних сталася велика аварія й відтоді проектний цикл очищення води перестав діяти в нормальному режимі. Ситуація перетворилася на справжню екологічну катастрофу: від міських стоків у річках Золотоношка і Суха Згар стала масово гинути риба, а якість води в криницях сильно погіршилася. Особливо від цього потерпають жителі сіл Хвильово-Сорочин, Деньги і Благодатне, а також низка дачних кооперативів.

Десять років тому розпочали реконструкцію очисних споруд і невідомо поки, чи завершили.

Хроніка окозамилювання (26 квітня 2011)

«Мер Золотоноші відрапортував про вирішення екологічної проблеми Тепер місту потрібно ще 30 мільйонів» – УНІАН

«До 1 травня у Золотоноші (Черкаська область) запустять відремонтовані очисні споруди, які п’ять років були причиною екологічного лиха. Про це повідомив мер Золотоноші Віталій Войцехівський у коментарі УНІАН. За його словами, на сьогодні з бюджету на реконструкцію очисних споруд виділено 7 млн. грн. і перша черга очисного комплексу буде введена в експлуатацію до Міжнародного дня солідарності трудящих. Однак, для капітального ремонту каналізаційних споруд місту потрібно близько 30 млн. грн., відзначив В.Войцехівський».

9 червня 2014

«На Черкащині хочуть завершити черговий етап реконструкції очисних споруд у Золотоноші» – прес-служба Черкаської ОДА.

«Уже до кінця цього року обласна влада обіцяє завершити другу чергу реконструкції очисних споруд у Золотоноші.
…Комплексне завершення другої черги вимагає 12,424 мільйонів гривень».

11 червня 2015

Очисні споруди запрацюють на повну потужність у вересні – сайт «Золотоноша»

Про це повідомив директор золотоніського КП «Міський Водоканал» Сергій Кузнєцов»

9 вересня 2015

«Губернатор перевірив стан реконструкції очисних споруд у Золотоноші».

«Жителям найближчих до Золотоноші сіл показали, як працюють очисні споруди після реконструкції. Тут уже кілька тижнів у роботі перша лінія їхньої третьої черги. Результатом задоволені як владці, так і водоканалівці. «Раніше в річку йшла чорна вода, зараз прозора, – радісно повідомив голова Юрій Ткаченко журналістам. – Покращилися більшість показників – маємо перевищення норми лише по трьох. Але й вони вирівняються, коли запустимо другу лінію очисних. Ми звернулися до Державного фонду регіонального розвитку по відповідне фінансування. Цьогоріч плануємо поставити крапку у проблемі очисних споруд у Золотоноші».

Екологи на відміну від влади, покращень не помітили

Цікаво, що на початку вересня 2015 року, коли мер і губернатор демонстрували мешканцям прозору воду з очисних, Державна екологічна інспекція у Черкаській області в плановому порядку перевіряла діяльність КП «Міський водоканал» Золотоніської міської ради. Екологи тоді чомусь були не в захваті від побаченого. Про це на початку 2016 року розповів на сесії облради депутат Гайович. З його слів, державні інспектори зафіксували самовільний скид стічних вод після очисних споруд без затверджених норм граничнодопустимого скиду. До того ж, у період з 1 січня по 24 вересня
2015 року КП «Міський водоканал» не мав дозволу на спец-водокористування. Відділом інструментально-лабораторного контролю в лютому, вересні, жовтні та листопаді відбирались проби скиду зворотних вод після очисних споруд, результати дослідження відібраних проб виявляли стійкі перевищення вмісту забруднюючих речовин. Розраховані збитки за забруднення річки Суха Згар зворотними водами після очисних споруд становили 531,7 тисяч гривень. 

Найкращими експертами якості роботи очисних є птахи – Войцехівський

У листопаді 2015 року прес-служба ОДА повідомила, що усі роботи йдуть за графіком. Кошти на добудову очисних споруд область отримала із Державного фонду регіонального розвитку. А це – ще 17 млн. грн.

До кінця 2015 року усі черги очисних повинні були запрацювати на повну потужність! До того ж, було заявлено, ці очисні споруди за добу переробляють до 4 тис. кубів стоків із Золотоноші, при тому, що їхня проектна потужність – наполовину більша.

Наприкінці 2015 року розпочалась розчистка річок Суха Згар і Золотоношка. Цей напрямок вирішення екологічної катастрофи на Золотоніщині узяв під свій особистий контроль народний депутат України Владислав Голуб.

За очистку річок на обласному рівні відповідала золотоніська районна влада, а міська, відповідно, за очисні міського Водоканалу.

Перед початком робіт з розчистки річок районна влада поставила руба питання щодо якості роботи очисних споруд.

Обуренню мера міста Войцехівського з цього приводу не було меж. Свою відповідь він оприлюднив у ЗМІ. «Прочитав у засобах масової інформації
заяву голови Золотоніської районної ради про те, що, на його думку, реконструйовані очисні споруди Золотоноші досі скидають у річки неочищені стоки. Мовляв, забруднювальні речовини в них перевищують норми в багато разів. …Маю до керівництва районної ради кілька питань: хто і коли робив аналізи про перевищення забруднювальних речовин у кілька разів? Де можна побачити офіційні документи про ці аналізи?…

…Я думаю, що найкращими «експертами» якості очистки стічних вод Золотоноші стали дикі качки й лебеді, які в грудні оселилися на ставках очисних споруд і нікуди не збираються перелітати. Зрозуміло, що, якби вода була забруднена, цих птахів там не було б».

Не знаємо, як мерові вдалося запустити на очисні качок, і яка подальша доля цих нещасних птахів, проте локшину на вуха мер, погодьтеся, повісив креативно.

Час призначати винних

Навесні, як і обіцяли нардеп Голуб і районна влада, перший етап розчистки річок було завершено. Але до річок з очисних знову стали потрапляти неочищені стічні води. Нардеп забив у набат. І що, ви думаєте, вирішила зробити міська влада Золотоноші? Ніколи не здогадаєтеся самі!

Винним вирішили призначити народного депутата, який домігся виділення коштів не тільки на очистку річок, а ще й, до речі, сприяв фінансуванню з держбюджету очисних споруд! А чому б ні: гроші на річки роздерибанити не дав, «своїх» людей на хлібні посади призначити перешкодив, ще й рівень забрудненості контролює …То чому б не заявити, що, мовляв, роботи по очищенню були виконані не так, як потрібно. Ось і забруднюються річки.

Народний депутат відповів: «Вирішив допомогти відповідним службам підготувати доповідну для голови обласної адміністрації, викладаю ОСТАННІ (від 10.06.2016) результати проб на місцях викидів у річки. 8(!) із 10 не відповідають санітарним нормам. Особливе занепокоєння викликає індекс Е.соli! Він майже в …24 рази перевищує гранично допустиму норму! Як йдеться в документі, це є свідченням фекального забруднення. За приведення цього показника в межі допустимих норм має відповіі дати міська влада міста Золотоноша! Це питання мною буде також обговорено найближчим часом з міністром екології України Остапом Семераком», – 14 червня написав на своїй сторінці у «Фейсбук» народний депутат Владислав Голуб

Чиї бактерії ?

15 червня після допису нардепа Голуба у Фейсбуці, усе золотоніське багно хлинуло на сторінки підгодованих владою інформвидань. Своїми недолугими, але гідними уваги психоаналітиків, коментарями і дописами проти народного депутата, влада тільки усугубила своє становище.

Відтепер владці вирішили перекласти усю відповідальність на … районну лікарню, а саме, на «проблемні очисні споруди Золотоніської центральної районної лікарні». Як то кажуть: «no comment».

Що приховала влада. І головне навіщо ?

Так, очисні повинні працювати і відпрацьовувати вкладені в захист екології мільйони. І якщо вони без розбору качають промислові стоки, які не пройшли передочистку на підприємствах, то місцеві водоканалівці здійснюють злочин. У влади достатньо важелів впливу на підприємства – забруднювачі. Проте, чи вигідно чиновникам, на них впливати?!

В роботі золотоніських очисних є таємниця за сімома печатками, яку невигідно афішувати, бо під що потім ще гроші брати.

Очисні споруди Золотоноші, у які під час війни на Сході, спрямовуються десятки мільйонів коштів, ніколи не зможуть очищати стоки як слід, скільки б реконструкцій ще не відбулося! Адже справа навіть не в обладнанні, а в технології, яка давно себе вичерпала!

Чому про застарілу технологію не згадували раніше, чому не займалися очисними в комплексі, вгадайте з одного разу.

Золотоніські очисні це – довгобуд. А довгобуд для влади, якщо та не дуже чиста на руку, – агрегат безперервної дії для відмивки коштів у власні кишені.

Що потрібно зробити, щоб, дійсно на повну потужність запрацювали золотоніські очисні? Небагато. Очистити місцеву владу від корупціонерів.

“Черкаський кур’єр” від 22 червня 2016

Розповісти друзям

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.