Стічні води замість річки: Селяни Золотоніщини вимагають вжити невідкладних заходів з порятунку Сухої Згарі

Золотоноша Новини Черкаської області

В мальовничому селі Хвильово-Сорочин Золотоніського району поміж лісу більше десяти років тому протікала ліва притока річки Золотоношки – Суха Згар. А сьогодні замість річки – калюжа із смердючими стічними водами, в якій не залишилось жодного живого організму. Біля неї – схилені на траву з десяток велосипедів місцевих дітлахів, вони стривожено поглядають на літнє місце свого дозвілля і вслухаються у лайки поважних чиновників, що зібрались на сходку села. 90-річна Ліда Дмитрівна Савченко, що проживає неподалік річки, щодня миє відро і кружку з-під води, яку вживають. Каже, на дні кружки збирається слиз і бруд, а що вже говорити про реакцію людського організму на таку воду.

Аби привернути увагу громадськості і всієї України на кричущу проблему, підтримати свою громаду, голова Деньгівської сільської ради Лариса Головань ініціювала сходку села, на яку запросила депутатів сільської, районної, міської рад, керівників міської, районної та обласної влади, Комунального підприємства «Міський водоканал» м. Золотоноша, а також підприємства, які забруднюють річку стічними водами. Кажуть, не будуть мовчати, і в разі не вирішення проблеми вживатимуть радикальніших заходів.

Ситуація критична ще й через настання теплої пори року -сприятливого періоду до розмноження інфекцій. Якщо взимку і в період танення снігу річка хоч трохи розбавляється талими водами, то сьогодні результати лабораторних досліджень води в річці майже по всім показникам у кільканадцять разів перевищують допустимі норми. Про це йшла мова під час сьогоднішнього зібрання.

Кілька фактів для розуміння справжньої суті проблеми

По-перше, у 2015 році мешканці прилеглих до річок сіл вже мали шанс на подолання екологічної проблеми. ЇЇ взялися вирішувати зусиллями Золотоніської райдержадміністрації спільно з народним депутатом цього округу Владиславом Голубом. За поданням нардепа з державного фонду соціально-економічного розвитку були спрямовані кошти на очистку русел річок Золотоношка та Суха Згар. Державні кошти спрямовувались двома траншами: у 2015 році освоєно 4 млн. 800 тис. грн., у 2016 р. – 4 млн. 200 тис. грн. В результаті було прочищено до 10 км. р. Золотоношка та 11 км Сухої Згарі. Після цього річки ожили й стали на шлях природнього відновлення, якби не згубний вплив неефективної роботи очисних споруд.

«Було ухвалено спільне рішення: для того, щоб у 2016 році році увійшли в експлуатацію очисні  споруди, нам треба було прочистити частину річки Золотоношка і частину річки Суха Згар. Роботи були проведені, але в 2016 році очисні споруди не запрацювали, не запрацювали вони і в 2017 році і дотепер»,- прокоментував на зустрічі селян з владою голова Золотоніської райдержадміністрації Олександр Лісовий.

Тобто робота, яка лежала в межах компетенції Золотоніської райдержадміністрації, була виконана, але залишились не здійснені і по цей час зобов’язання міської влади Золотоноші та Черкаської облдержадміністрації – належна робота очисних споруд.

По-друге, не можна оминути й той факт, що на реконструкцію очисних споруд, яку проводять з 2004 року, витрачено понад 70 млн грн. державних коштів, але й на сьогодні їх робота неефективна, бо річка буквально захлинається від стоків.

Полишена на самовиживання

Вже зі слів чиновників Золотоніської міської влади селяни дізнались, що очисні споруди з балансу управління капітального будівництва Черкаської ОДА у березні цьогоріч передані на баланс КП «Міський водоканал» м. Золотоноша. Банальними і непереконливими звучали пропозиції заступника міського голови Олега Масла поїхати і подивитися,  як працюють очисні споруди. Більше того, міські чиновники цинічно зробили винною у цій екологічній катастрофі саму природу, буцімто річка має своєю природною течією справлятися зі стічними водами.

«Річки Сухої Згарі вище скиду немає. Вона на сьогоднішній день не тече. Ми керуємося такими звітами, що річка за секунду повинна давати 160 літрів води. Це не річка»,- такі репліки лунали від Олега Масла на загал громади.

Тут напрошується порівняння – це все одно, що втомленого коня завантажити надважким тягарем і змусити летіти на несамовитій швидкості. Після цих слів обурена громада скипіла й викрикувала: «Нехай краще нічого не буде, ніж будуть тут стоки, куди ви поділи річку і рибу, що в ній водилась».

Нова обіцянка – пусконалагоджувальний процес

Як міський водоканал так і єдиний представник від обласної державної адміністрації, що був присутній на зустрічі – заступник начальника управління екології та природних ресурсів Черкаської ОДА Людмила Довгань запевнили, що після передачі на баланс міського водоканалу очисних споруд, мають у найкоротший термін налагодити нормальне проходження пусконалагоджувального технологічного процесу очисних.

«На кінець наступного тижня вони (фірма «Ювента», яка проводить роботи) дають нам свої пропозиції для того, щоб вивести очисні споруди на всю потужність, яку вони розраховані»,- запевнив Сергій Кузнєцов.  

Не дотримались рекомендацій

У лютому місяці листом Головного управління Держпродспожисвлужби були направлені рекомендації до водоканалу міста Золотоноша з проханням: допоки не вирішиться ситуація з очисними, обмежити на цей час скидання стоків, заборонити підключати до каналізації інші підприємства, провести знезараження території.

«Після того, як ми написали цього листа, ситуація не покращилась. Ми направляли пропозиції, з метою щоб не погіршувався стан річки. Повинен бути налагоджений баланс. Якщо очисні споруди не спроможні очистити, то тоді потрібно не підключати інші підприємства до каналізації, обмежувати стоки. Відбір води у створі показав, що показники мікробіологічного забруднення перевищено у 50 разів (240 тисяч при нормі 5 тисяч). Ми вважаємо, що наших рекомендацій не дотримались. Потрібно забезпечити таку очистку,  щоб вода була краща, ніж річкова, бо екологія самої річки нездорова, за роки вона накопичила у собі хвороби»,– прокоментувала заступник начальника управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства обласного управління Держпродспоживслужби Наталія Видра.

Замість реальної роботи – висновки по документах

Отож, міська влада Золотоноші та керівник водоканалу Сергій Кузнєцов пропонує не дивитись на річку і не вдихати її сморід, а натомість побачити, як спрацювала влада – по документах.

На запитання кореспондента чи проводились роботи, рекомендовані управлінням Держпродспоживслужби, Сергій Кузнєцов пропонує ознайомитись із протоколом дослідження води ще від 8 лютого 2018 року. Тобто зробили – перевірили, і крапка. Але на переконання фахівців Держпродспоживслужби, міська влада повинна доводити до населення результати своїх лабораторних досліджень, не приховувати, а періодично відслідковувати цей процес.

Реальний стан річки

Про результати моніторингових досліджень якості води річок Золотоношка та Суха Згар Головне управління Держпродспоживслужби в Черкаській області повідомляло Черкаську облдержадміністрацію листом від 29.05.2018 року за № 2009.

Так, ГУ Держпродспоживслужби зазначило, що за результатами, наданими ДУ «Черкаський обласний лабораторний центр МОЗ України» впродовж 2017 року, майже у кожній з досліджених проб, які були відібрані нижче скиду каналізаційних очисних споруд м. Золотоноша, реєструвалися відхилення від гігієнічних нормативів, як за санітарно-хімічними так і за мікробіологічними показниками. Зокрема, перевищення за органолептичними показниками у 2-5 разів, за показником ХСК (у 3-5 разів), зниження вмісту розчиненого кисню а також перевищення щодо кількості лактозопозитивних кишкових паличок (у 14- 5 тис. разів), індексу колі-фагів у 2 рази, виявлення патогенних мікроорганізмів та яєць гельмінтів.

Ці факти свідчать про неефективну роботу каналізаційно-очисних споруд м. Золотоноша, неналежне знезараження стічних вод та продовження надходження забруднюючих речовин у річки Суха Згар і Золотоношка. Така ситуація призводить до розповсюдження забруднювачів мікробної та немікробної природи за течією річки Золотоношка, потрапляння їх у грунтові водоносні горизонти, джерела нецентралізованого водопостачання (криниці, хатні колодязі тощо) прилеглих до річки населених пунктів, садово-городніх, дачних кооперативів. У зв’язку з цим зростають ризики виникнення та розповсюдження інфекційних захворювань серед населення, особливо у весняно-літній період. Такі висновки надала Держпродспоживслужба.

Піклуючись про свою громаду, голова Деньгівської сільської ради на сходці представила свіжі лабораторні дослідження води, зроблені лабораторією Черкаського регіонального управління водних ресурсів, зачитала результати досліджень.

«Тут спостерігаються перевищення амоній-іонів у 21 раз. Як пояснили нам фахівці управління, такі перевищення викликані саме несанкціонованими скидами очисними спорудами стічних вод підприємств-забруднювачів»,– прокоментувала Лариса Головань.

В результаті зустрічі громадськість таки змогла ухвалити колегіальне рішення: спільнокоштом придбати обладнання для цілодобового контролю над якістю скидів та встановити його на місці у с. Згарі, де здійснюються скиди очисних вод м. Золотоноша. Орієнтовна вартість такого обладнання сягає 120 тис грн. Іншим протокольним рішенням вирішено звернутися до міністерства екології України з комплексною перевіркою очисних споруд та загального екологічного стану на річках Золотоношка та Суха Згар. Ці протокольні рішення мають бути виконані до 1 серпня в разі їх невиконання громада звертатиметься до правоохоронних органів та вживатиме більш радикальні дії: перекриватиме головну трасу, зніматиме шлюз-регулятор, і вода може потрапити до Дніпра.

Але зазначимо, екологічної проблеми можна було б уникнути ще кілька років тому, якби чиновники міської влади навчилися відповідати за свої реальні вчинки, а не вчинки на паперах.

Інна Молчанова

Розповісти друзям
  • 66
    Поширили:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.