“Скільки коштує фунт Brexit або виклики для черкаських експортерів і перспективи ЄС”

Новини Черкаси Новини Черкаської області

Вихід Великої Британії з ЄС ( Brexit) – це початок наймасштабніших після другої світової війни змін взаємовідносин всередині євроатлантичного співтовариства. Ці зміни несуть ризики не тільки для самої Великої Британії і Євросоюзу але й для України. Brexit поставив нові завдання перед урядами багатьох країн і України, зокрема. Які зміни чекають Черкащину та Україну розповів народний депутат України Владислав Голуб

640x202

Про це в коментарі «ЧК» розповів народний депутат Владислав Голуб, який є заступником члена Постійної делегації у Парламентській асамблеї Ради Європи, а також членом груп з міжпарламентських зв’язків з рядом країн Європи і світу. На думку парламентаря, наразі потрібно визначити усі ризики для України, виробити стратегію подолання небажаних наслідків, а не чекати, що якось воно буде, і не уповати на США чи Польщу як зовнішніх тягачів. Ми стаємо учасниками довгої складної гри, тому потрібно значно підсилити євроінтеграційну команду і активізувати проведення реформ, зазначив Владислав Голуб.

РИЗИКИ ВREXIT ДЛЯ ЛОНДОНА

Референдум, за словами парламентаря, продемонстрував розкол британського суспільства за соціальною ознакою, викликав гостру кризу всередині правлячої Консервативної і опозиційної Лейбористської партій і поставив під загрозу саму територіальну цілісність Британії.

– Шотландці чітко висловилися за подальше перебування в ЄС. Тому слід передбачати, що відцентрові сили в Шотландії, які виступають за вихід зі Сполученого Королівства, підсилюватимуть свій вплив і вже найближчим часом ставитимуть питання про долю Шотландії в межах Королівства. Але на цей раз шотландці дадуть кардинально іншу відповідь ніж на минулому референдумі, – переконаний Голуб.

Владислав Голуб прогнозує, що керівництво ЄС на саміті, що відкривається, може прискорити розлучення з Британією, розраховуючи зміцнити єдність Євросоюзу. В ЄС сформується нова трійка лідерів – Німеччина, Франція, Італія. Перед самім Сполученим Королівством, зазначає народний депутат, постають складні проблеми: як не допустити втрати Шотландії і Північної Ірландії і зберегти колишній вплив на світову політику. За словами Голуба, в світовому експертному середовищі існує думка, що на тлі ослаблення зв’язків з Європою наслідком Brexit для Лондона може стати зміцнення традиційного союзу зі США шляхом створення нового центру сили. З огляду на кризу у відносинах із Заходом, Brexit дає нові козирі й Москві.

ЯК ВREXIT АУКНЕТЬСЯ ЄС

Перші економічні наслідки для світової економіки: котирування нафти знизилися на 6%, фунт стерлінгів впав на 9,8% по відношенню до долара, євро– на 3%, польський злотий – на 7,7%, угорський форинт – на 6%, південно-африканський ранд – на 6,8%. Сеул ввів надзвичайний режим роботи, щоб уникнути згубних наслідків Brexit для економіки Південної Кореї. Німецький інститут економічних досліджень (DIW) зробив прогноз: в разі виходу Великобританії зі складу Євросоюзу, Німеччина в 2017 році може втратити 0,5% річного ВВП.

На думку Владислава Голуба, для Євросоюзу Brexit може спричинити ланцюжкову реакцію в тих країнах, які є традиційними євроскептиками і вважають, що більше витрачають на ЄС, ніж отримують звідти.

– Для ЄС вихід Британії означає посилення внутрішньої кризи, на фоні якої будуть посилюватися праворадикальні та ліворадикальні сили, що фінансуються російськими грошима, – наголошує Голуб.

– ЄС, який дуже важко переживає міграційну кризу, буде вимушений зосередитися на вирішенні внутрішніх проблем, відтак, питання зовнішньополітичної активності відійде на непріоритетний план, що призведе до послаблення взаємодії з Україною, – припускає парламентар.

ВИКЛИКИ ДЛЯ УКРАЇНИ

Протидія російської агресії, імплементація асоціації та безвізовий режим – саме на ці питання наших відносин з ЄС ситуація, що складається в євроатлантичному співтоваристві, може мати небажаний вплив. Ризик відтермінування введення режиму візової лібералізації може, за словами Голуба, призвести до радикалізації суспільних настроїв, посилених складною соціально-економічною ситуацією в країні.

«Ми можемо залишитися практично сам на сам з РФ, з внутрішньою кризою, з радикалізованим суспільством. Вважаю, що наслідки, які ми будемо мати найближчим часом через політику пом’якшення риторики та санкцій відносно Росії, стануть холодним душем для всіх й наших європейських та євроатлантичних партнерів», – написав парламентар на власній сторінці «Фейсбук».

Brexit, вважає парламентар, може створити проблеми для українських експортерів. На світовому ринку можуть значно подешевшати сталь і зернові. Існує ризик втрати частини європейського, африканського і азіатського ринків. Тому, на думку Владислава Голуба, нам потрібно захиститися від будьяких спроб ззовні спекулювати результатами Brexit з метою гальмувати рух України до ЄС. І головне, активно впроваджувати реформи, щоб побудувати демократичну, обороноздатну, європейську Україну, – резюмував Владислав Голуб.

“Черкаський кур’єр” 29 червня 2016 року

Розповісти друзям

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.