Саботаж чи звичайна корупція?

 [stextbox id=”info”]Народний депутат Владислав Голуб добився фінансування очистки річок Суха Згар і Золотоношка. Перший транш – 5 млн. гривен – на проведення робіт у цьому році вже знаходиться на рахунку казначейства Золотоніського району. Але роботи можуть не розпочатися, а гроші повернутися до Держбюджету через зухвалу безвідповідальність тендерного комітету при Золотоніській РДА[/stextbox]

12255627_1030737673644464_701294767_o (1)Що спонукає тендерний комітет Золотоніської РДА діяти усупереч інтересам громади, яка десяток років потерпає від екологічної катастрофи і змушена використовувати воду, яку не п’є навіть худоба?

На річках Золотоношка та Суха Згар через незадовільну роботу очисних споруд Золотоноші виникла найскладніша екологічна катастрофа.

12282005_1030737596977805_953867568_o

Багато років екологи Черкащини б’ють на сполох, бо Суха Згар впадає в Золотоношку, а Золотоношка – в Кременчуцьке водосховище. Мертва вода з забруднюючими речовинами, що перевищують максимально можливу концентрацію потрапляє у Кременчугське водосховище. Зі всіма витікаючими наслідками…

12255743_1030737600311138_1291962264_o

Рівень забрудненості промислових стоків був такий на вході на очисні споруди, що через це йшов постійний збій в технологічному ланцюгу очистки води. Очисні споруди обслуговуються Золотоніським КП «Міський водоканал». 2002 року на очисних спорудах сталася велика аварія. Наслідки цієї аварії почали серйозно усувати тільки цього року. Зараз триває реконструкція очисних другої черги. Але реконструкція очисних, без про ведення очистки річок не вирішує проблеми. Саме через забрудненість річок потерпають громади сіл Хвильо-Сорочин, Чапаєвки, Чехівки та близько двох десятків садівничо-огородніх кооперативів. Люди змушені дихати забрудненим повітрям та вживати шкідливу для здоров’я екологічно небезпечну, брудну воду. Триває забруднення підземних вод. Мешканці прилеглих сіл скаржаться, що цю воду навіть худоба вже не п’є.

12278225_1030737670311131_1810247596_n

– У вересні поточного року вимірювалися показники складу та властивостей проб стічних вод з р. Суха Згар. Лабораторією Черкаської держекоінспекції було виявлено перевищення норм по декільком показникам, зокрема: завислі речовини – в 3,2 рази, ХСК – в 3,8 раз, АПАР – в 1,17 раз, – розповідає відомий на Черкащині еколог Людмила Ткаченко. – З мовчазної згоди черкаського керівництва сьогодні річка фактично знаходиться від кроку до повного зникнення з географічної мапи України. Наразі, з державного бюджету за сприяння народного депутата В. Голуба, виділено суму близько 5 млн. гривень на проведення очисних робіт на річках Золотоношка та Суха Згар. Проте через бездіяльність або непрофесійність місцевого тендерного комітету, ще навіть не оголошено тендерну процедуру.

Керівник ГО «Форум розвитку Черкащини» Ігор Калашник і еколог Людмила Ткаченко намагаються привернути увагу громадськості і журналістів до ситуації, що склалася. На зустрічах в селах Хвильо-Сорочин, Чапаєвка мешканці скаржилися на те, що якість води в свердловинах вже не відповідає ніяким нормам, її небезпечно вживати.

– Питання катастрофічного екологічного стану р. Золотоношка та Суха Згар, навіть, не золотоніського чи черкаського масштабу, а загальноукраїнського, – наголошує Людмила Ткаченко. Вищезгадані річки впадають в р. Дніпро, воду з якої вживають 80% населення України. Вважаю, що громада має право знати, хто свідомо її труїть? І громада має не тільки знати, а й вимагати розслідування і покарання винних у тому, що при наявності грошей саботується проведення робіт з ліквідації надзвичайної ситуації.

– Справа у тому, що згідно Бюджетному кодексу, якщо кошти виділені з держбюджету на проведення робіт у поточному році до 25 грудня цього року виявляються не освоєними, то вони повертаються до держбюджету і перерозподіляються на інші потреби, – говорить голова ГО «Форум розвитку Черкащини» Ігор Калашник – Логіку дій декількох чинуш тендерного комітету не можна зрозуміти. Адже кошти виділено не просто на проведення робіт, а на ліквідацію надзвичайної події. Саме так кваліфікуються ці роботи. Все, що потрібно зробити тендерному комітету, оголосити тендерну процедуру.

Тендерний комітет, виявляється, сумнівається, чи правильно це лихо на річках названо «надзвичайною ситуацією». При тому що надзвичайні ситуації визначає МНС, і з тендерними комітетами з цього приводу не консультується. Що це – безграмотність, вимагання хабара, саботаж? Як можна кваліфікувати дії тендерного комітету? І яка передбачена за це відповідальність? Бо залишати подібні дії без покарання не можна. Не мож на надалі поглиблювати ситуацію з тендерами, яка стає схожою на держсаботаж. Ми пам’ятаємо, як тендерний саботаж призвів до сотен смертей в зоні АТО. Як на війні, так і при надзвичайних ситуаціях, зволікання і запізнення – це злочин. І настав час вимагати від влади встановлення покарання чиновників за подібні злочини проти громади!

Джерело: Черкаський кур’єр, від 18 листопада 2015 р.