Нова «мінімалка»: провал або прорив?

Новини Черкаси Новини Черкаської області

З 1 січня 2017 року мінімальна зарплата в Україні становить 3200 грн. Уряд змінив низку законів, норми яких були прив’язані до мінімальної зарплатні. Відтепер «мінімалка» не використовуватиметься як базова величина при побудові схем посадових окладів працівників НАБУ, суддів, членів Рахункової палати, прокурорів, працівників Державного бюро розслідувань та національного антикорупційного бюро. Уряд, піднімаючи мінімальну зарплату, одночасно посилює контроль над тим, як працевлаштована людина. Удвічі зростають розміри штрафів для підприємств-порушників і відповідальних осіб. Зокрема, штраф за нелегальну зайнятість становитиме 30 мінімальних зарплат. Як підвищення «мінімалки» відіб’ється на рівні життя, розвитку економіки, детінізації бізнесу, буде зрозуміло пізніше, а поки це питання залишається найбільш дискусійним.

«ЩОБ РОЗВИВАЛАСЬ ЕКОНОМІКА, НАМ ВКРАЙ ПОТРІБНО ВИКОРІНИТИ КОРУПЦІЙНІ КЛАНИ У ВЛАДІ І БІЗНЕСІ, РІШУЧЕ БОРОТИСЯ З КОРУПЦІЄЮ»

Владислав ГолубВладислав ГОЛУБ, народний депутат України:
За рівнем мінімальної зарплати навіть в порівнянні з сусідніми пострадянськими державами Україна займала принизливе становище. У минулому році мінімальна зарплата у нас у перерахунку на євро становила усього 49, а в тій же Молдові в листопаді 2016-го вона була 96, в Білорусі – 113,5 євро. Навіть після підвищення «мінімалки» до 3200 грн., її рівень все-одно вдвічі-вчетверо менший, ніж був 2016 року у східних країнах ЄС: у Албанії – 155,7, Румунії – 276,3, Литві – 380 євро.
У Польщі з 1 січня 2017 року «мінімалка» повинна становити 2000 злотих (більше 460 євро).
Поляки, до речі, на початку 2000-х років теж різко підняли зарплати. Треба визнати, що там уже не було такого рівня корупції, як у нас. Тому там спрацювали прийняті перед підвищенням зарплат закони, що стимулювали розвиток бізнесу. Наприклад, якщо підприємець інвестував у бізнес у Польщі, створив певну кількість робочих місць, платить податки в бюджет, то протягом декількох років держава повертає йому значну частину вкладених коштів. Бізнес зацікавили сплачувати податки.
В Україні через масштабну корупцію на місцях, коли прибутковий бізнес роблять «свої», отримуючи необмежені преференції на шкоду переважній більшості підприємництва, підвищення мінімальної зарплати, звичайно, не дасть результату, подібного до польського.
І це при тому, що ми прийняли чимало законів, спрямованих на створення умов для розвитку бізнесу, на дерегуляцію. На підході – спрощення реєстрації новоствореної юридичної особи як платника податку на додану вартість, скасування необхідності обов’язкового використання печаток бізнесом, дерегулювання отримання дозволів на будівництво, поліпшення захисту прав міноритарних акціонерів і виконання контрактів, спрощення реєстрації власності і отримання кредитів …
Однак, щоб усі новації ефективно діяли, нам вкрай потрібно викорінити корупційні клани у владі і бізнесі, рішуче боротися з корупцією. Саме це допоможе створити належні умови для впровадження ефективних реформ, які приведуть до побудови правової держави з якісним рівнем життя.

«У ЗОЛОТОНІСЬКОМУ РАЙОНІ ПРОВОДИТЬСЯ  СИСТЕМНА РОБОТА З ПІДВИЩЕННЯ ЗАРПЛАТ»

Олександр ЛІСОВИЙ, голова Золотоніської райдержадміністрації:
Мінімальну зарплату потрібно підвищувати, і одночасно продовжувати боротьбу з ухиленням від несплати податків. У нас чимало керівників підприємств їздять на крутих авто, мають дороговартісне житло і при цьому показують, що отримують мінімальну зарплату. Для них ця зарплата нічого не значить, на відміну від більшості людей. Але це є ухиленням від сплати податків і несправедливо по відношенню до решти суспільства. І за це потрібно підвищити відповідальність.
У нас в районі проводиться системна робота щодо підвищення рівня оплати праці та недопущення виникнення заборгованості з її виплати. Керівники підприємств, установ та організацій району, які мають проблеми з виплати поточної зарплати, допускають виплату заробітної плати нижче мінімального її розміру, встановленого чинним законодавством, запрошуються на засідання відповідних комісій.
Упродовж 2016 року проведено 23 таких засідання, заслухано більше 80 керівників та фізичних осіб підприємців. Також протягом 2016 року проведені виїзні засідання робочої групи у с. Зорівка, с. Вознесенське, с. Хрущівка, с. Пальміра, с. Синьооківка, с. Піщане, с. Богуславець, с. Антипівка, с. Подільське, с. Чапаєвка, с. Деньги, с. Софіївка, с. Драбівці, с. Маркизівка, с. Скориківка, с. Нова Дмитрівна, с. Домантове, с. Дмитрівка, с. Матвіївна, с. Гельмязів, с. Буб. Слобідка, с. Каврай 2, с. Крупське – перевірено 132 фізичні особи підприємців та 9 юридичних осіб, виявлено 35 випадків залучення до робіт працівників без укладення трудових договорів, легалізовано працю 28 осіб.
Щомісячно проводиться моніторинг розміру середньомісячної зарплати працівників економіки району, який за січень-грудень 2016 року склав 3864,39 грн., що у порівнянні з відповідним періодом минулого року більше на 513,41 грн. або на 15,3 %.
По сільськогосподарських підприємствах заробітна плата зросла на 528 грн і склала 4093,84 грн.
Найвищий її розмір у ТОВ «СП «Нібулон», СТОВ «Нива», ТДВ «Русь», СТОВ «А/ф «Маяк», ДА «А/ф «Іскра». Зменшення розміру середньомісячної заробітної плати відбулося у ТОВ «ППЗ «Коробівський» – 5,9%, ТОВ «СП «Золотоніський» – 5,5%.
По промислових підприємствах заробітна плата збільшилась на 1571,66 грн., або на 47,3 % і склала 4893,02 грн.
За статистичними даними розмір зарплати працівників економіки району становив 4394 грн. при середньо-обласному показнику 4006 грн.

«ВІД БІЗНЕСУ, ЗАСНОВАНОГО НА «РОЗПИЛАХ» І ВІДКАТАХ, ДАРМА ОЧІКУВАТИ СОЦІАЛЬНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ТА ЗБІЛЬШЕННЯ ВІДРАХУВАНЬ У БЮДЖЕТ, ЙОГО ПОТРІБНО ЗАКРИВАТИ»

Микола Калашник

Микола КАЛАШНИК, підприємець, голова ГО «Форум розвитку Черкащини»:
За новими правилами роботодавець повинен платити не менше 3200 гривень і відраховувати 22% від цієї суми у вигляді єдиного соціального внеску (ЄСВ). Це плюс 704 гривні. У підсумку на одного працівника потрібно закласти мінімум 3904 гривні Звичайно малому і середньому бізнесу буде дуже не легко перейти на нову мінімальну зарплату. Я маю на увазі підприємців і бізнес, які створили себе самі і намагаються чесно розвиватися і створювати робочі місця. Цей бізнес зараз вивчає можливості, щоб адаптуватися до нових викликів, йому ніколи скиглити. «Плач Ярославни» здебільшого розноситься від тих, хто створював свою справу на зв’язках і ресурсах громад і так й не навчився «халявною» справою ефективно управляти.
Не таємниця, що частина підприємців и малих підприємств створювались задля розпилу бюджету. Є такі, що відкривались високопосадовцями на своїх людей для відмивання грошей, легалізації хабарів, відкатів. Є й такий бізнес, який дружина, коханка, якийсь родич отримали у подарунок і навіть не підозрюють, як ним управляти.
Від такого бізнесу дарма очікувати соціальної відповідальності, розвитку і збільшення відрахувань у бюджет.
Для економіки країни і усіх нас буде набагато краще, якщо цей, створений на вкраденому і віджатому, бізнес буде згортатися. Головне, щоб в країні, в області, у місті ставало як найменше передумов до можливостей «зрубати бабло», або замовлень,тендерів на корупційних схемах.
Потрібно визнати, що бізнес повинен якісно змінитися. У цьому велика надія на контроль влади з боку громадськості та ЗМІ. Я вірю, що формування чітких життєвих і цивільно-правових принципів і стандартів, яке відбувається у відповідальному бізнес середовищі, в майбутньому стане запорукою того, що в Україні з’являться нові правила гри, а суспільний договір перестане носити формальний характер і стане українським стандартом.

Джерело: “Черкаський кур’єр” від 25 січня 2017 р.

Розповісти друзям

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.