Гонтарева та Яресько: гривня падає через паніку та спекулянтів

Новини Черкаси

Голова НБУ та міністр фінансів на спільній прес-конференції заявили, що різке падіння гривні зумовлене панічними та спекулятивними настроями на ринку, а не фундаментальними чинниками.

150225164528_gontareva_yaresko_640x360_unian

“Фундаментальних причин, як я вже неодноразово говорила, для такого стрімкого падіння курсу гривні, немає ніяких. Їх не бачить Національний банк, уряд, МВФ. Ці всі нераціональні рухи пов’язані виключно із поведінкою ринку, яким рухають страхи, ніж раціональним розуміння ситуації”, – заявила голова НБУ Валерія Гонтарева.

Із такою оцінкою подій погодилася і міністр фінансів Наталія Яресько: “В країні є валюта. Те, що зараз відбувається на валютному ринку, є нічим іншим, як спекуляціями, і нічим не обґрунтована гра проти української гривні”.

За словами міністра фінансів, аби допомогти Нацбанку стабілізувати ситуацію на валютному ринку і покращити торговельний баланс, уряд ухвалив рішення про додаткові мита на імпорт у розмірі 5-10%. При цьому, як підкреслила пані Яресько, ці додаткові мита не стосуватимуться критичного імпорту – енергоносіїв та ліків.

Крім того, уряд разом із НБУ посилить контроль над поверненням валютної виручки.

Проте одним із головних факторів стабілізації валютного ринку як голова НБУ, так і міністр фінансів називають отримання Україною міжнародної фінансової допомоги. Передусім, йдеться про співпрацю з МВФ, від якого у Києві очікують схвалення нової програми розширеного фінансування.

За словами міністра фінансів, якщо 3 березня парламент затвердить пакет законопроектів, включно із змінами до бюджету, то вже 11 березня можна очікувати позитивного рішення Ради директорів МВФ, і через кілька днів після цього до України може надійти перший транш за програмою розширеного фінансування.

Він, за словами Наталії Яресько, стане “якорем”, який дозволить стабілізувати економіку Україні, і, зокрема, ситуацію на валютному ринку.

Подаючи свої пропозиції щодо змін до бюджету, уряд передбачав, що середньорічний курс гривні становитиме 21,7 грн/дол. (порівняно із 17 грн/дол., передбаченими у бюджеті на 2015 рік, ухваленому наприкінці 2014 року).

Проте навіть до розгляду цих змін у парламенті, офіційний курс гривні перевищив 28 грн/дол., а на міжбанківському валютному ринку торги відбувалися у діапазоні 28,5-32,2 грн/дол.

Непорозуміння

Прес-конференція голови НБУ та міністра фінансів відбулася після наради щодо стабілізації ситуації на валютному ринку у президента, у якій взяли участь прем’єр та голова Верховної Ради.

Про зустріч із президентом заявив, відкриваючи засіданні уряду, прем’єр-міністр Арсеній Яценюк.

“Національний банк самостійно, як завжди, без будь-яких консультацій прийняв рішення про закриття міжбанківського валютного ринку, що точно не додає стабільності національній грошовій одиниці, за яку відповідає Національний банк”, – заявив прем’єр.

Він також закликав Верховну Раду все ж невідкладно зібратися на позачергове засідання парламенту для розгляду пакету дій, які потрібні для співпраці з МВФ і можуть “збити паніку і повернути курс до збалансованого”.

Вранці 25 лютого стало відомо, що Нацбанк тимчасово заборонив банкам купувати валюту за дорученнями клієнтів.

Голова НБУ Валерія Гонтарева каже, що учасники ринку неправильно зрозуміли наміри Нацбанку, який ще раз офіційно розтлумачить свою постанову з цього приводу.

“Ми уточнимо норми з цієї постанови і все, що могло викликати у ринку нерозуміння. Будь-які обмеження стосуються лише оплати імпортних контрактів, які ми перевіряємо. Жодних інших операцій ані ця постанова, ані усі попередні адміністративні заходи, не стосується”, – заявила Валерія Гонтарева.

Вона також каже, що про “жорстку розмову” із президентом, про яку повідомляють деякі українські ЗМІ, вона прочитала разом із президентом у присутності прем’єра та міністра фінансів, а тим, хто закликає до відставки голови НБУ, порадила “не закликати, а діяти”.

За матеріалами ВВС

Розповісти друзям

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.