Єврооптимісти проти кулуарщини в роботі уряду

Новини Черкаси Новини Черкаської області

МФО «ЄвроОптимісти», до складу якого входять народні депутати Владислав Голуб (від виборчого округу на Черкащині), Мустафа Найєм, Світлана Заліщук, Сергій Лещенко, Олександр Черненко та інші, виступило з заявою щодо непрозорого рішення Міністерства економічного розвитку і торгівлі України про зміну підпорядкування ПАТ «Укртрансгаз».

cw5xm5gwaaakmll-1Депутати МФО “Єврооптимісти” закликають відповідних представників уряду, зокрема Міністерства економічного розвитку і торгівлі України (МЕРТ), проводити послідовну, прогнозовану та відповідальну політику щодо реформування системи управління оператора газотранспортної системи, йдеться у заяві МФО “Єврооптимісти”.

МЕРТ 7 вересня 2016 року видало наказ щодо внесення змін до Статуту НАК «Нафтогаз України». Відповідно до положення нової редакції, функції управління «Укртрансгазом» переходять від НАК «Нафтогаз України» до МЕРТ. Також, 15 вересня 2016 року МЕРТ видало наказ №1510 від 13 вересня 2016 року, за яким воно вивело з-під контролю НАК «Нафтогаз України» здійснення закупівель ПАТ «Укртрансгаз». При цьому НАК «Нафтогаз України» залишається акціонером ПАТ «Укртрансгаз».
Вищезазначеними рішеннями МЕРТ демонструє відсутність послідовності дій Уряду, з огляду на затверр джений постановою Кабінету Міністрів України № 496 від 1 липня 2016 р. «План реструктуризації НАК «Нафтогаз України» з метою відокремлення діяльності з транспортування та зберігання (закачування, відбору) природного газу». Цим документом передбачено створення нової компанії-операа тора ПАТ «Магістральні газопроводи України», яка буде в сфері управління Мінісс терства енергетики та вугільної промисловості України. При цьому, це рішення набере чинності протягом 30 днів з моменту вступу в силу остаточного рішення Стокгольмського арбітражу в спорі між НАК «Нафтогаз України» і російським ВАТ «Газпром».

Крім того, ситуація, що виникла, може поставити під серйозну загрозу перспективи позитивного вирішення даного спору для української сторони. Оскільки НАК «Нафтогаз України» представляє інтереси України у цьому процесі, то будь-які його структурні зміни можуть сприяти їх використанню російською стороною з метою зриву арбітражного процесу.
Слід зазначити, що у разі програшу цього спору, Україна може втратити $12 млрд.  …Ініціатива МЕРТ, яка не була узгоджена з відповідальними як національними, так і міжнародними сторонами, демонструє відсутність інституційної єдності прийняття рішень Урядом України і загрожує втраті довіри міжнародного співтовариства…
Це зумовить зниження довіри потенційних інвесторів при розгляді можливості участі в модернізації та користуванні національної газотранспортної системи.
Прийняті МЕРТ рішення можуть призвести до зриву чергового опалювального сезону. Воно ставить під ризик отримання кредиту від Світового банку у розмірі $500 млн., передбаченого для закупівлі газу на майбутній опалювальний сезон. Рішення по цьому питанню буде прийняте до кінця вересня. В світлі ситуації навколо зміни підпорядкування ПАТ «Укртрансгаз», перспектива позитивного рішення є малоймовірною.
Вищезазначені рішення МЕРТ можуть також негативно вплинути на отримання НАК «Нафтогаз України» інших кредитів.
…Зазначена ситуація, разом з проявом політичної непослідовності та відсутності поваги до прийнятих стратегічно важливих рішень, може бути сприйнята міжнароднии ми партнерами, як відсутність прагнення української сторони до посилення національної енергетичної безпеки та підтвердження статусу надійного транзитера газу до країн ЄС. Тим самим, українська газотранспортна система, яка є однією з найпотужніших у світі, з пропускною здатністю на вході 287,7 млрд куб. м/ рік, на виході в напрямку європейських країн – 151,4 млрд куб. м/рік, може втратити конкурентну привабливість. Це підвищить шанси практичної реалізації проекту «Північний потік 2» та «Турецький потік».
Враховуючи суттєве стратегічне значення даного питання для України, високий рівень загрози національній енергетичній безпеці, втраті довіри міжнародних партнерів, МФО «Єврооптимісти» вимагає від Уряду, зокрема МЕРТ, обґрунтованого пояснення членам МФО «Єврооптимісти» та профільного комітету Верховної Ради щодо прийнятого рішення про зміну підпорядкування ПАТ «Укртрангаз».
Коли верстався цей номер газети, стало відомо, що Міністерство економічного розвитку і торгівлі України
(МЕРТ) призупинило своє рішення про перепідпорядкування собі ПАТ «Укртрансгаз» від НАК «Нафтогаз України». Про це заявив перший віце-прем’єр Степан Кубів на погоджувальній раді на початку тижня.

Джерело: “Черкаський кур’єр” від 21.09.2016

Розповісти друзям

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.