Дитяче життя – ціна халатності соцслужби Золотоноші

У Золотоноші обласними та місцевими правоохоронними органами проводиться розслідування безпрецедентного випадку загибелі півторарічної дитини, яку вітчим забив до смерті поки матері не було вдома. Про нелюдські умови життя дівчинки з матір’ю та вітчимом знали сусіди, рідний батько та бабуся, але заподіяти лиху не змогли, хоч і оббивали пороги місцевих соціальних служб. Чому соціальна служба вчасно не забрала дитину у горе-матері, та які обставини спричинили загибель крихітки, з’ясовували у родичів, місцевої влади і правоохоронців.

На початку цього року дитина проживала з батьками Каріною та Ростиславом у бабусі – Зої Гармаш. Наприкінці січня почалися сварки і Каріна разом з донькою пішли від хлопця. «Дитині було 5 місяців, я її одягла й віддала матері, не мала права не віддати, бо офіційно шлюб не був зареєстрований, вона була мати-одиначка»,- каже бабуся дівчинки Зоя Гармаш.

Відтоді почалися переїзди матері з дитиною від одної хати до іншої: побувала у приймах сестри, у своєї матері. У останньої, кажуть тамтешні, нормальних умов для життя дитини не було.

«Там навіть батарей не було, все повирізали і попропивали»,- бідкається бабуся.

бабуся Зоя Гармаш

Місцеві знали, матір вела нездоровий спосіб життя. Тому про умови життя дитини говорити годі. Невдовзі молода матір почала жити із співмешканцем по вул. Франка у Золотоноші, де й трапилася трагедія.

хата на Франка 52, де померла дитина

Бабуся та рідний батько хотіли забрати маленьку Мирославу, але для цього треба було встановити факт батьківства, адже пара не була розписана. Про страждання крихітки місцева соціальна служба знала від самого початку.

«Як тільки вона забрала від нас дитину, в той же вечір 29 січня 2017 року я подзвонила Віктору Харіну – керівникові служби у справах дітей виконкому Золотоніської міської ради і повідомила, просила -контролюйте»,- розповідає бабуся Зоя Гармаш.

Відтоді неодноразово бабуся й рідний батько повідомляли соцслужбі про неналежні умови догляду за дитиною. Про те, як жила дівчинка, вони знали: Ростислав навідувався до малечі, допомагав, приносив їжу, давав кошти.

Зима, весна, літо, осінь – стільки часу знадобилось соціальній службі, аби «запідозрити» нелюдські умови проживання дівчинки, в той час як місцеві давно знали, дівчинка була не потрібна матері, недоглянута і голодна. А пізніше і взагалі тамтешні «трубили»: крихітка вже була худенька і у задавнених синцях, ймовірно «новий» батько й матір не лише не годували, а й били дитинча.

«Нашого рижого старого кота було шість кілограм, а то півторарічна дитина важила шість кілограм, що тут можна було балакать»,- дивується бабуся Зоя Гармаш.

Щоб забрати дівчинку, родина хотіла зробити дослідження ДНК, але і тут вимагались дії соцслужби – треба було вилучити дитину у матері.

«Я кажу Віктору Харіну –  вилучіть дитину і ми поїдемо зробимо ДНК, покажем, що маля наше і заберем»,- коментує бабуся загиблої дівчинки. Але і тут – дій з боку служби дітей не було.

Зголосились допомогти родині зібрати всі необхідні документи вже у серпні – на час відпустки керівника служби дітей виконкому Золотоніської міської ради, розповідає бабуся.

«Мені зателефонували дівчата з опікунської ради, щоб явилась до них. Кажуть, так як у вас син має інвалідність ІІ групи, ми вам допоможемо, надрукуємо позовну заяву. Протягом тижня ми все зібрали і пішли в Золотоніський міськрайонний суд. І синові вже прийшла СМС-ка, щоб явились 1 листопада на засідання….. »,- коментує Зоя Гармаш. Але, на жаль, запізно, дівчинку не врятувати. В ніч з 2 на 3 жовтня дівчинка не витримала побиття вітчима, померла…

Але у Золотоніській міській раді звернення бабусі Зої Гармаш у соцслужбу заперечують, кажуть заяв не надходило, а про те, що дитина терпіла знущання їм стало відомо аж у вересні.

«6 вересня був анонімний дзвінок, що дитина постійно плаче. Виїхали представники і зробили акт обстеження. В ньому зафіксували: в кімнаті безлад, дитинці нема у що одягнутись, вона худа. Направили їх на медичне обстеження. Потому матір принесла довідку від лікаря про те, що дитинка знаходиться у недорозвиненому фізичному стані»,- прокоментувала заступник міського голови м. Золотоноша Світлана Суддя.

Матері дали тиждень на виправлення ситуації і вже коли соцслужба знову приїхала, претензій не було.

«Коли наша служба виїхала до неї 14 вересня, то зафіксувала, що в хаті був порядок, було що їсти, дитина доглянута, пройдений медогляд, запах алкоголю відсутній. Офіційно ця пара не була одружена»,- розповіла чиновниця.

Та й на обліку у службі дітей як неблагополучна родина Каріна з донькою не перебували, кажуть не встигли поставити.

«На обліку перебуває п’ятеро неблагополучних сімей, Каріну Пантєлєєву поставити не встигли. Ми направили у кримінальну поліцію акт про те, що маму потрібно притягти до відповідальності. Почалась робота, збирались документи, але сталось те, що сталось, ми не встигли зробити, бо є процедура”,- коментує Світлана Суддя.

Матір і вітчим, за повідомленням правоохоронців, понесуть покарання. «Вітчима, який забив дитину, затримано та оголошено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого п. 2. ч. 2 ст. 115 (умисне вбивство). По матері порушена справа за ст. 166 (злісне невиконання обов’язків по догляду за дитиною). Їй загрожує до 5 років позбавлення волі»,- розповіла прокурор Золотоніської місцевої прокуратури Надія Бобер.

Вивчатимуть правоохоронці і дії місцевої соцслужби.

«У соцслужби справи перебувають в суді. Перша справа – біологічний батько дитини недавно звернувся із позовною заявою про встановлення факту батьківства. І також за їх заявою служба їздила  за місцем проживання дитини і складений адмінпротокол, який перебуває на розгляді в суді. Будемо звертатись до суду, щоб отримати документи зі слідства, і бачити, як реагували служби»,- коментує правоохоронець.

Безперечно, за таке знущання над дитиною матір і вітчим відповідатимуть перед законом, але чи відповідатиме соціальна служба? Чи можна було пришвидшити так звані бюрократичні процедури, коли життя і здоров’я дитини було під загрозою…

1 коментар

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.