Біо-ТЕС у Золотоноші: перспективний проект чи чергова афера з відмивання коштів

Новини Черкаської області

У Золотоноші бунт проти будівництва БІО-ТЕС. Люди не довіряють міській владі і вважають, що мер Войцехівський зі своєю командою замишляють черговий корупційний проект на кшталт довгобуду з «реконструкції» очисних. Проте ще більш небезпечніший для екології і здоров’я черкащан.

У міста Золотоноша на Черкащині за підтримки австрійський інвестор планує звести теплоелектростанцію, яка працюватиме на біопаливі. За словами інвесторів, під час видобутку електроенергії, спалюватимуть відходи від деревообробних підприємств. Сума інвестицій – від 35 до 40 мільйонів євро.
Станція вироблятиме від 6 до 12 мегават, електроенергія скидатиметься в загальну енергосистему України, яку споживатиме не лише Золотоноша, а й усе Лівобережжя. Зводитиме теплоелектростанцію товариство «Котельно-механічний завод Пархоменка».

Для цього міською радою Золотоноші вже зроблено перший крок – ухвалено (з третьої спроби) рішення від 22 лютого 2017 року № 19-17/VII Про розробку детального плану території частини міста в межах земельної ділянки по вул. Обухова, 65, обмеженої вул. Гастело та межею м. Золотоноша зі сторони с. Нова Дмитрівка. Таке рішення дасть змогу місцевій владі надалі розпоряджатися цією земельною ділянкою, внести зміни до генплану Золотоноші та побудувати завод.
Громада міста та прилеглого села категорично проти такого сусідства, мотивуючи це несприятливими для екології і здоров’я людей наслідками. Втім у міської влади діє своя система переконань.

Протест громади назрівав ще з початку ухвалення рішення. «Питання по цій землі розглядалось протягом кількох місяців. Коли ми дізнались, що влада хоче ініціювати там якесь будівництво, а це орієнтовно 5,5 гектарів родючих грунтів в межах міста і по сусідству із селом Нова Дмитрівка, у нас виникло питання: чому ці землі не можна використати для ведення особистого селянського господарства, наприклад надати у користування учасникам АТО? Ми двічі зверталися з клопотанням, але міська влада не захотіла нас почути.
В лютому, коли питання виносилося втретє, воно не набирало потрібної кількості голосів, лічильна комісія «нарахувала» 18, а по факту було 14, тобто відбулися фальсифікації»,– запевнив депутат міської ради Золотоноші Олексій Слюсар. Зневажливе ставлення міської влади до золотонісців продовжилось.

Аби втихомирити громаду, і, нібито, дати висловитись, місцеві господарники скликали жителів на громадські слухання. Але при цьому намагались затягнути процедуру і уникнути голосування. На слуханнях цитували законодавство, розповідали про досвід європейських країн, наводили статистику.
Однак понад 300 осіб прийшли зовсім не для того, щоб послухати загальновідому інформацію, а віддати свої голоси проти забудови. «Зараз ми побачимо, якщо буде стояти питання голосування, то буде створена лічильна комісія»,– говорить мер Золотоноші Віталій Войцехівський. Заступник міського голови Олег Масло, звертаючись до громади під час слухань, також наголосив: «Якщо ви хочете голосувать, то будете голосувать». Проте лічильну комісію обирати не стали, а представник заводу інвестора одразу розпочав презентувати жителям проект.
Замість надання документів, що засвідчують проходження державної екологічної експертизи, висновку щодо безпечності матеріалу, який спалюватимуть, представник забудовника запропонував учасникам слухань відеопрезентацію. Каже, заводу пощастило віднайти такого інвестора. Нагадаємо, Постанова Кабміну № 555 про громадські слухання передбачає наявність чітких повідомлень з техніко-економічними показниками, з графічними зображеннями проекту будівництва, але жителям не показали таких документів, кажуть учасники слухань.
Інший прихильник будівництва – представник Київського інжинірингового центру Богдан Мороз змалював райдужні перспективи фінансових надходжень у казну: «Для запуску збудованого і введеного в експлуатацію об’єкту, місту треба заплатити від 5-7% від вартості цього об’єкту, далі щорічно теплоелектростанція має сплачувати місту від 1-2% вартості». Детальних розрахунків ніхто не надав, так що вірити пропонувалося на слово.
Варто зауважити, при реєстрації громаді видавались не пронумеровані бюлетені: їх кількість, а також чисельність тих, хто встиг зареєструватись була невідома навіть меру Золотоноші Віталію Войцехівському. «Я навіть не знаю, скільки зареєструвалось людей, я, насправді, не встиг зареєструватись», – розповів пан Войцехівський.
Василь Косенко – житель Нової Дмитрівки, поблизу якої заплановано будівництво, показав журналістам територію під майбутню теплоелектростанцію. «Ми зараз знаходимось на тій площадці, де планується будівництво, але моя хата за лісопосадкою знаходиться тут поруч – близько 400 м. Я думаю що всі вітри вся гарь, усі запахи будуть тут», – бідкається він.
А шкідливі викиди дійсно будуть, це підтверджується інформацією з населених пунктів, де є подібні заводи. «На прикладі смт. Іванків Київської обл., м. Глобине Полтавської області ми побачили функціонування подібних еко-ТЕС, які несуть певне забруднення навколишньому середовищу, розкидають попіл навколо себе на відстань у радіусі близько 10-15 км»,– зауважив житель Золотоноші Ростислав Пилипенко.
Зі слів жителів, влада міста Золотоноша давно не дослухається до людей, а лише дбає про фінансові надходження. Цього разу збурена та об’єднана громада чинить опір. Жителі прилеглих будинків та села Нова Дмитрівка провели обговорення і протоколи одноголосних рішень проти будівництва та листи-звернення надіслали до міської влади.
«Ми сьогодні направили наше рішення громадських слухань і витяг з протоколу до міської влади Золотоноші, проте нас не дуже чемно зустріли. Я дивуюсь подвійним стандартам, які панують у місті Золотоноша. Дрон літає і відслідковує, де горить біомаса.
Тут же ми даємо дозвіл на спалювання 500 тон біомаси щодоби. Якщо горить деревина до 20% вологості – на виході буде 2% золи – 40 кубічних метрів плюс 10 тон мікрочастинок вилетить у трубу. Перед промисловою зоною розташована земельна ділянка для ведення фермерського господарства, чи будуть люди купувати огірки з тієї землі?»,– наголосив під час слухань сільський голова с. Нова Дмитрівка Михайло Назаренко.

Сказане він підтвердив картографічними даними, де орієнтовно у 300-500 метрах від території будівництва розташовані вулиці та сільськогосподарські підприємства Золотоноші і с. Нова Дмитрівка.
Обурена громада звинуватила Войцехівського у безпрецедентному бажанні через давно налагоджені схеми розподілити гроші по кишенях. Люди поцікавилися у пана Войцехівського, чи не має він майна за кордоном.
«Я часто спілкуюся з людьми які мають онкозахворювання, якщо влада міста дбає про здоров’я громадян, то вона на своєму місці, а якщо влада дбає про гроші, то навіщо така влада. Ви можете зробити обстеження за кордоном, але більше ніхто з людей не має можливості поїхати туди на обстеження і тим паче лікування», – каже головний лікар Центральної районної лікарні Сергій Примак. Промові головлікаря зал гучо аплодував.
Тим часом мер Золотоноші, не соромлячись, зі сцени говорить людям: «Усіма грошима я обіцяю поділитись, нуль розділить на всіх». Далі повідомляє, міська рада щодня розглядає кілька інвестиційних проектів, обіцяє працювати над кожним. Ось тут напевне і виникає думка: працювати, чи розподіляти незароблені чесною працею кошти?
На запитання, як у міськвладі реагуватимуть на очевидний протест громади, Віталій Войцехівський відповідає: «Ми зараз в залі чуємо тільки тих, хто кричить». І прикривається надважливою місією: «Сьогодні я бачу те, що Україні треба стати енергонезалежною».
Очевидно, через численні порушення таке зібрання і громадськими слуханнями назвати не можна: після тривалого обговорення кілька сотень людей покинули залу ні з чим.
Вже наступного дня, 25 квітня, на засіданні сесії Золотоніської міської ради депутати ухвалюють рішення щодо створення спеціальної комісії, яка вивчатиме проблемні питання будівництва. «Ми з вами проголосували, щоб включити питання в порядок денний, а зараз проголосуємо, щоб створити таку комісію, а персональний склад окремо», – пояснив на засіданні сесії Віталій Войцехівський.
Отож, місцева влада таки націлена будь-яким способом пропихнути будівництво, люди побоюються, що лише заради наступних корупційних оборудок.
Не лякає міськвладу Золотоноші на чолі з головним ідейним натхненником мером Віталієм Войцехівським і те, що за їх діями давно спостерігають як правоохоронці, громада, так і народні депутати.
Нагадаємо, лише нещодавно керівники Золотоноші приїздили до Черкас і бідкались, що у їхніх помешканнях проводяться обшуки, що відкрито два кримінальних провадження стосовно тендерів на реконструкцію очисних споруд Золотоноші та каналізаційного колектору (№12016250000000347 та №12015250000000292), керівників КП «Міськводоканал» м. Золотоноша та міську владу підозрюють у розкраданні коштів у особливо великих розмірах.
Орієнтовно 27 млн грн. були перераховані з казначейського рахунку КП «Міськводоканал» безпосередньо виконавцю робіт з реконструкції самоплинного та напірного колекторів водовідведення по вул. Шевченка в м. Золотоноша наприкінці 2016 року, але роботи на той час не виконувалися. Є експертні висновки, які засвідчили, що були завищені ціни.
Сьогодні, поки розслідування триває, міський голова Віталій Войцехівський продовжує шукати інші об’єкти для «господарювання», цього разу – освоєння землі і будівництва на ній.
Обурена громада об’єдналась та ініціює акцію громадянського протесту. «Націоналісти, патріоти, герої українсько-російської війни об’єднались, щоб показати владі її місце, прокреслити червону лінію, за яку їй не можна заходити»,– звернувся до міськвлади Золотоноші під час засідання сесії керівник фракції «Свобода» Золотоніської міської ради Олексій Слюсар. Обіцяють діяти в межах чинного законодавства, днями активісти на вулицях міста Золотоноша розпочали збір підписів проти будівництва БІО-ТЕС.

Джерело: “Черкаський кур’єр” від 03.05.2017

Розповісти друзям

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.