28 липня – Всесвітній день боротьби з вірусними гепатитами

Медицина Черкаси Новини Черкаси
imageУ світі налічується близько 180 млн. людей, інфікованих гепатитом С, з яких щонайменше 1,2 млн. проживають в Україні. Більшість з них не знають про свою хворобу, тому що в 80% випадків гострий період проходить без симптомів і захворювання переходить в хронічну стадію, яка закінчується цирозом або раком печінки.

Як інформує КНП « Черкаський міський інформаційно-аналітичний центр медичної статистики та здоров’я” Черкаської міської ради, за 6 місяців 2015 року в місті Черкаси зареєстровано 90 випадків вірусних гепатитів, з них хронічних вірусних гепатитів В – 22, хронічних вірусних гепатитів С – 62.  Рівень загальної захворюваності на  вірусні гепатити за поточний період 2015 року , в порівнянні з 2014 роком, збільшився на 11% , з них вірусних  гепатитів В – на 20%, вірусних гепатитів С – на 26%. Сьогодні на диспансерному обліку в м. Черкаси знаходиться  124 хворих на вірусний гепатит В, 587 – на вірусний гепатит С.
Вірусний гепатит – це запалення печінки, яке викликано одним з головних п’яти вірусів: А, В, С, D і E. Ці віруси передаються різними шляхами: гепатит А  – через забруднені харчові продукти і воду, гепатит В,С,Д,Е – через заражену кров і інші рідини організму.
До розповсюджених способів передачі вірусних гепатитів B та C входять внутрішньовенне введення наркотиків, інвазивні медичні процедури з використанням обладнання, переливання зараженої крові, передача від матері до дитини під час пологів, грудного вигодовування, а також при прямих сексуальних контактах, косметичних процедурах,татуюваннях, при побутових контактах через рани та мікротравми при користуванні спільними приладами для гоління, зубними щітками тощо. Джерелом інфекції є хворі з гострими та хронічними формами вірусних гепатитів.
Вірусні гепатити більш заразні, ніж ВІЛ-інфекція: для порівняння – після уколу інфікованою голкою ступінь ризику захворіти на ВІЛ-інфекцію становить 0,3%, на гепатит С – 3%, на гепатит В – 30%.
Вірус гепатиту В стійкий в навколишньому середовищі. При кип’ятінні гине через 45 хвилин, в замороженому стані зберігає інфекційну активність протягом 15-20 років. Період від зараження до прояву хвороби в середньому складає від 45 до 180 днів. Гострий гепатит В може протікати з обмеженими проявами симптомів або безсимптомно, може супроводжуватись жовтяницею (шкіри, очей), потемнінням сечі, нудотою, блюванням, болями в животі. Зазвичай людина одужує після перенесеної хвороби, але у невеликої частки людей інфекція переходить в хронічну форму.
Типовим для гепатиту С на початковому етапі  хвороби є безсимптомне клінічне протікання, складність ранньої діагностики, високий ризик переходу в хронічну форму. Саме цей тип гепатиту і називають «ласкавим вбивцею».
Профілактика полягає в попередженні вірусних гепатитів, відмові від прийому алкоголю, ліквідації промислових і побутових отруєнь, обмеженні прийому ряду ліків, диспансеризації осіб, що перенесли вірусний гепатит.
Сьогодні відомий лише один спосіб захисту – вакцинація. Проте вакцину розроблено лише проти гепатиту В. Проти інших вірусів гепатиту стовідсоткових способів захисту не існує. Проте, дотримання заходів безпеки допоможе уникнути цього захворювання.
Користуйтесь тільки індивідуальними предметами особистої гігієни – зубними щітками, бритвами, манікюрним приладдям. Обираючи салон краси, слідкуйте за тим, наскільки ретельно дезінфікують інструменти. Уникайте випадкових статевих зв’язків.
На жаль, в Україні чимало пацієнтів не в змозі отримати кваліфіковану консультацію та адекватне лікування в разі виявлення гепатиту В чи С через недостатню обізнаність самих пацієнтів щодо сучасних методів діагностики та лікування.
Щоб уникнути тяжких ускладнень захворювання та отримати адекватне лікування слід обов’язково якнайшвидше звернутися до фахівців.
Впевненість у тому, що ви не інфіковані, – запорука не тільки  особистого здоров’я, але й безпеки оточуючих людей.
Розповісти друзям

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.