Назва вашої вулиці змінилася – алгоритм дій

Упродовж останнього місяця в Черкасах рішенням міської ради та розпорядженням міського голови були перейменовані 10 топонімів (вулиць, провулків і узвозів). У багатьох жителів міста цей факт викликав занепокоєння: у скільки їм обійдеться зміни назв вулиць та, зрештою, що їм робити в цій ситуації?
1382182_839834616125611_9188200007989506393_n
Про те, чи необхідно в обов’язковому порядку змінювати «прописку» в паспорті, за яких умов доведеться вносити зміни в документи на житло, як після перейменування вулиці діяти підприємцям та, головне, чи тягне це за собою фінансові витрати розповів начальник відділу загально-правових питань департаменту управління справами та юридичного забезпечення Олександр Мазур.
Місце реєстрації (так звана «прописка»), штамп у паспорті обов’язково змінювати не потрібно

По-перше, зміна назви вулиці не є зміною місця проживання, а, по-друге, чинним законодавством не передбачено обов’язку змінювати «штамп» у паспорті у зв’язку зі зміною назви вулиці.
Перереєстрація місця проживання особи може відбуватися під час заміни паспорта, вклеювання нових фотокарток, зміни прізвища тощо, тобто коли в особи виникає потреба.
Таким чином, після перейменування вулиці ніхто не мусить бігти до паспортного столу, щоб зробити відмітку про нову адресу.
 
Обов’язково вносити зміни до документів на житло, нерухомість не потрібно
Чинним законодавством не передбачена необхідність внесення змін до документа про право власності на нерухоме майно (свідоцтво про право власності, свідоцтво про право на спадщину, договір купівлі-продажу, дарування тощо) у зв’язку з перейменуванням вулиці, на якій розміщена нерухомість.
Тому документи залишаються чинними й ніхто не має права вимагати їх заміни. Більше того, стаття 19 Конституції України гарантує, що ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Водночас, за власною ініціативою або у разі потреби (купівлі-продажу, дарування тощо) власник майна, стосовно якого відбулися зміни в назві вулиці, має право звернутися до органу держреєстрації прав на нерухоме майно із заявою про внесення змін. Під час продажу або іншого відчуження нерухомого майна, ці документи будуть замінюватися за загальною процедурою.
Зміни до документів про право власності на нерухоме майно необхідно буде вносити лише якщо власник захоче продати, подарувати або передати у спадок свою нерухомість. У такому випадку в документах, які будуть оформлюватися на нового власника, вже буде вказана нова назва. Проте на вартості послуг нотаріуса це не позначатиметься: покупець і продавець платитимуть нотаріусові таку ж суму, як і в тих випадках, коли назва вулиці не змінюється.
Для прикладу. Міф «це надто дорого» стосується, насамперед, зміни документів мешканців у зв’язку з перейменуванням. І тут він дуже добре спрацьовує. Із цього навіть є певна судова практика. Так, мешканці с. Велика Круча, які були проти перейменування вулиці, судилися через те, що начебто рішення сільської ради про перейменування змусило б переоформлювати усі наявні в них документи. Проте, позивачі так і не змогли надати жодного документа, який би засвідчував, що комусь із них чи інших осіб, довелося сплатити хоч якісь кошти у зв’язку з перейменуванням вулиці, в результаті суд не задовольнив їх позов. (http://reyestr.court.gov.ua/Review/53248822 – рішення набрало законної сили).
Як потрібно діяти підприємцям у зв’язку з перейменуванням?
Підприємці так само зможуть змінити дані про назву вулиці в загальному порядку при внесенні змін до своїх установчих документів, пов’язаних зі зміною складу своїх учасників (засновників, власників), структури управління тощо.
Щоправда, певних додаткових витрат можуть зазнати ті юридичні особи, які мають бланки і штампи зі старими назвами. Проте, далеко не всі юридичні особи мають печатки і штампи – для багатьох категорій юридичних осіб вони не є обов’язковими. Окрім того, більшість юридичних осіб друкують свої бланки на звичайному робочому принтері, тому для заміни назви в адресі достатньо щонайбільше декілька хвилин.
Вартість перейменування
Уся вартість перейменування для місцевого бюджету – це кошти, витрачені на виготовлення нових табличок та дорожніх знаків з покажчиками. При цьому за заміну табличок на багатоквартирних будинках не доведеться додатково сплачувати, оскільки тариф на утримання будинку передбачає цю статтю витрат.
Вулицю перейменували, чи призначать субсидію

Субсидію отримаєте. Про зміну назви вулиці повідомляються всі державні органи, соціальні служби тому вони мають приймати документи як із новими назвами у адресах, так і зі старими. Усі реєстри громадян мають бути приведені у відповідності до нових назв, певний час там паралельно «співіснуватимуть» старі та нові назви. Тому зміна найменування вулиці не є підставою для відмови в отриманні субсидії.
За матеріалом прес-служби Черкаської міської ради